Things Georgetown Students Spend More on Than a Certain President Spends on Income Taxes

Hoyas everywhere know the struggle of tuition, Flex dollars, Canada Geese (Gooses? Goslings?). Living in Washington, D.C., is costly and drains students’ wallets.

Me, begging my work-study job for extra hours.

In honor of the release of a ~certain someone’s~ tax returns, here’s a shocking list of some items some Hoyas spend over $750 on over the course of a semester, or about 16 weeks.

Wisey’s Chicken Madness (or Hot Chick if you’re feeling ~spicy~)

Certified Wisey’s Fan // Seven days a week // Delicious @%$ sandwich make all Hoyas weak.

A gal can’t survive on Olive Branch grain bowls for every meal! At $8.95, a Chicken Madness from Wisey’s is a staple food in the Georgetown neighborhood (especially if you live in LXR). If you eat one Chicken Madness a day, your soul may thank you, but your wallet definitely won’t.

$8.95 x 16 weeks at Georgetown x 7 days a week = $1,002.40

Cover Charges for a Night Out

College for students 21 and up isn’t complete without some wild nights, right?

Heading out to the bars and hitting the clubs on the weekends come at a cost. With the average cover charge around $30 and many students going out both Friday and Saturday, 21+ Hoyas are looking at nearly $1,000 in costs.

$30 x 16 weeks at Georgetown x 2 nights a week = $960

A Double Room in Darnall

This one may be both self-explanatory and the most shocking. A dorm room in one of the worst dorms in America is expensive af! While Darnall residents (current and former) think of their time in the Dirty D fondly (Author’s note: I was a Darnall resident 2018-2019! <3), it has garnered a certain reputation among students.

For the cost of the room, which you share with a roommate, you’re paying more than four times the cost of some D.C. residents’ income taxes!

$4,398

Canada Goose

A closet staple of the ~chilliest~ Hoyas! Who can forget about this overpriced parka?

Women’s parkas range in cost from $795 to $1,595. Imagine how many properties you could own (or Chicken Madness sandwiches you could buy) with that money!

Let’s call it an even $1,000

Yerba Mate

What late night Lau study session is complete without a few cans of the ~Yerbz~ (Author’s note: It’ll catch on, just wait)?

Hoyas can’t get enough of this caffeine-infused tea, and so, at about four cans per day for the ~most avid~ Yerba fans, and about $2 per can if bought in bulk, students are spending to get their fix.

4 cans per day x 7 days per week x 16 weeks x $2 dollars per can = $896

Bribery Paid to the Admissions Staff

$500,000

Keep on ~boosting the economy~ Hoyas!